Християнсько-Соціальний Союз – сила в єдності

від Майданюк Валерій
57 переглядів

Відносини німецького ХДС з сестринською партією Християнсько-соціальний союз (нім. Christlich-Soziale Union, CSU) є партнерськими та базованими на ідеологічному співробітництві, хоч і не завжди були безхмарними.

ХСС – більш правоцентристська і більш консервативна політична сила. Будучи коаліційними партнерами з ХДС на федеральному рівні та утворюючи єдину фракцію у бундестазі, ХСС зберігає самостійність в організаційному аспекті.

Заснована у Мюнхені в 1945 році на ґрунті баварських християнсько-соціалістичних політичних сил та організацій, ХСС відмовилася від пропозиції Конрада Аденауера про злиття з християнськими демократами й залишилася незалежною. ХСС проводить у Баварії власну політику, яка найбільше відповідає інтересам цієї переважно католицької федеральної землі, яка до того ж є однією з найбагатших земель ФРН. Таких успіхів Баварія досягла, значною мірою і під проводом ХСС, яка  вже понад півстоліття беззмінно є правлячою партією Баварії і очолює земельний уряд. Сьогодні ХСС має серед партій Німеччині найбільшу частку членів, що мають вищу освіту – 39%.

Будучи відомою як партія євроскептичних позицій, ХСС виступає за регіонально та національно стабільну Європу, яка ґрунтується на принципах федералізму та субсидіарності. У співпраці з десятком інших європейських християнсько-демократичних та консервативних партій ХСС у 1976 році ініціював створення Європейської народної партії і з часу перших виборів до Європарламенту постійно має там представництво в кількості від семи до десяти депутатів.

У 1976 році між ХДС та ХСС мало не трапився партійний розкол, спричинений поразкою блоку ХДС/ХСС на парламентських виборах. Деякі лідери ХСС тоді висловили ідею розпуску партійного союзу з ХДС, однак через місяць кризу врегулювали і спільне фракційне об’єднання функціонує на підставі “Домовленості щодо продовження дії фракційного об’єднання між ХДС і ХСС”.

Міжпартійні домовленості від 2017-го року декларують, що засадничі рішення фракції ХДС/ХСС ухвалюються лише за згодою обох груп. А ХСС може мати відмінну від більшості фракції думку щодо особливо важливих питань, яку може відстоювати у Бундестазі самостійно. Фактично, керівництво ХДС визнає право баварської  партнерської партії голосувати окремо від позиції більшості союзної фракції. Тож обидві політичні ідеологічно спорідненні партії виступають партнерами на основі широкої автономії і, розділивши сфери федерального впливу, не вступають у перегони між собою.

Автор: Валерій Майданюк

You may also like

Реалізується ГО Фонд сприяння демократії за підтримки Фонду Ганнса Зайделя в Україні