Консервативний поворот?

Перемога на президентських виборах у СШП Дональда Трампа може повернути ідеологічний вектор західних держав з ліво-ліберального до більш центристського.

За останні роки на Заході панувала переважно ліво-ліберальна ідеологічна повістка, через що західні цінності у світі почалися сприйматися з упередженнями. Впливове видання The Economist констатує, що помітна дедалі більше розходження в цінностях між Заходом і рештою світу, а західні цінності вже не вважаються такими прогресивними, як раніше.

Ще два десятиліття тому жителі Азії чи Африки захоплювалися західною рівністю, повагою до прав людини, демократією, були приголомшені тим, що на Заході жінки мають право самі вибирати, за кого виходити заміж. Захід ніс прогрес, справедливість, руйнував забобони. А сьогодні більшість топових тем у західних медіа викликають нерозуміння і навіть глузування серед індійців, арабів чи африканців. «Чоловік, у жіночій сукні зайняв посаду в Міністерстві енергетики США», «Чи можуть трансгендери відвідувати жіночі туалети та душові?» – такі головні суспільні теми на сторінках BBC, New York Times та інших популярних видань не сприймаються в решті світу і, особливо, в країнах Глобального Півдня, як прогресивні. Важко бути моральним орієнтиром для всього світу, коли західні цінності не для всіх зрозумілі.

Але фактична «монобільшість» республіканців в Сенаті та в Білому домі можуть трохи повернути домінуючу американську і всю західну політичну риторику в більш консервативне русло. Хоча консерватизм Трампа є досить специфічним та межує з радикалізмом та популізмом, в багатьох аспектах його однопартійці декларують захист сімейних, національних цінностей та реальної свободи слова, на противагу лівацьким ініцативам.

Чимало аналітиків стверджують, що перемога Трампа стала електоральною відповіддю на лівацьку риторику Камали Гарріс та демократів про політику ідентичності. А в американському сегменті соцмереж Камалу Гарріс порівнюють з комуністкою та поширюють меми з нею у комуністичному образі. Цьому сприяли декотрі заяви Гарріс про державний контроль над цінами і тд. Американське суспільство відверто втомилося від далекої від традиційної системи цінностей, котрі оголошуються істиною навіть не встигнувши сформуватися та постійно оновлюються дедалі більш лівими ініціативами. Показово, що за Трампа проголосувала навіть більшість латиноамериканців, яких демократи вважали меншиною, котра потребує ліберальної риторики про ідентичність, в той час як вони обрали зрозуміліші для них прагматичні консервативні ідеї.

Цілком ймовірно, що нова адміністрація Трампа може навіть зменшити грантову допомогу американських урядових фундацій, спрямованих на поширення ліво-ліберальних цінностей за кордоном чи навіть розвернути ці структури в «правий бік». Заяви, котрі лунають з табору Трампа щодо заміни низки чиновників на республіканців, можуть призвести й до приходу консерваторів у сферу, котра так багато зробила для поширення лівих цінностей в сучасному світі. Хоча помітним залишатиметься вплив приватних ліберальних фондів та брюссельських фундаційних інституцій, але обрання Трампа здатне сповільнити еволюцію та існуючі темпи поширення їхнього світогляду в планетарному масштабі.

Можна припустити, що Штати у наступні декілька років зменшать оберти популяризації ліберальних цінностей та акцентують на просуванні більш консервативної риторики.

Автор: Валерій Майданюк

Related posts

Який в біса з Путіна консерватор?

Майбутній канцлер приїде до Києва?

Консерватизм і «прогресизм»