Візит німецького канцлера Олафа Шольца став яскравою подією, котра залишила слід мемів та обговорень в українському сегменті соцмереж, але мета раптового й неоголошеного приїзду Шольца, може бути пов’язана з бажанням випередити … майбутнього канцлера.
Впливове видання Politico пише, що терміновий візит канцлера Німеччини до України міг бути викликаний передвиборчою стратегією. І те, що Шольц вперше за 2,5 року відвідав Україну, може бути пов’язане з запрошенням до Києва й очільника ХДС Фрідріха Мерца, котрий має найбільші шанси очолити німецький уряд після парламентських виборів у лютому 2025 року. «Чи не намагається Шольц виграти принаймні перегони до столиці України?», — зазначає Politico.
Цього року найбільша опозиційна сила Німеччини – консервативний блок Християнсько-демократичного союзу (ХДС) і баварського Християнсько-соціального союзу (ХСС) номінувала Фрідріха Мерца (Friedrich Merz) кандидатом на посаду канцлера на виборах до Бундестагу 2025 року.
Про кандидатуру Мерца тепло відгукнувся лідер ХСС, прем’єр-міністр Баварії Маркус Зедер (Markus Söder), котрий наголосив, що у консерваторів є спільна мета: замінити правлячу «світлофорну коаліцію» й повернути Німеччину на правильний шлях».
Показово, що саме блок ХДС/ХСС є фаворитом майбутніх виборів і залишається найпопулярнішою партією в Німеччині. Проведене на початку вересня опитування показало, що три правлячі партії – есдеки, зелені та ліберали з «Вільної демократичної партії» разом набрали б мали 30 %. Тоді як блок ХДС/ХСС готові підтримати 33 % виборців, що є напрочуд вагомим показником.
Отож, доцільним було б розглянути біографію та політичну позицію, можливого майбутнього канцлера країни, котра сьогодні є лідером у Європі за постачанням військової допомоги в Україну.
Фрідріх Мерц – німецький консервативний політик, за освітою – юрист. До 1976 року проходив строкову військову службу. Вивчав право в Боннському університеті. Працював суддею, займався адвокатською практикою.
З 1989 по 1994 рік був депутатом Європейського парламенту, потім – обраний в Бундестаг, де здобув популярність завдяки законодавчим ініціативам у фінансово-економічній сфері. В кінці 1990-их став заступником лідера фракції ХДС/ХСС.
А у 2000 році став беззаперечним лідером фракції. Хоча через два роки Мерц залишив посаду після поразки ХДС на парламентських виборах. Мав напружені відносини з Ангелою Меркель, котра виступала за усунення його з посади заступника голови фракції та блокувала запропоновану Мерцем податкову реформу.
Натомість Мерц критикував запропоновану Ангелою Меркель реформу охорони здоров’я та на противагу канцлерці виступав за загальноєвропейську бюджетну політику і загальний ринок праці.
Суперечності між Мерцем і Меркель мали чітко виражений ідеологічний характер. Меркель тяжіла до лівого спектру, а Мерц стояв на правоцентристських консервативних позиціях. Активно критикував будівництво «Північного потоку-2». У травні 2022 року відвідав Київ і зруйновані під час російського вторгнення містечка Київщини.
Восени цього року Фрідріх Мерц заявив, що у Заходу немає мети перемогти Росію в конфлікті з Україною, але остання має відновити суверенітет над своєю територією та забезпечити свою безпеку. На думку Мерца, західні союзники діяли «надто пізно» і зробили «надто мало», і в результаті баланс сил сьогодні «виглядає досить жахливим і дуже протверезним».
Фрідріх Мерц вважається прихильником посилення допомоги Україні. Зокрема, неодноразово закликав почати постачання Україні німецьких далекобійних ракет Taurus. Є всі підстави вважати, що можлива перемога Мерца у наступному році зробить україно-німецьку співпрацю змістовнішою, а міжнародну позицію Німеччини – рішучішою.
Автор: Валерій Майданюк