Майбутній канцлер приїде до Києва?

epa11620536 Chairman of the Christian Democratic Union (CDU) party and faction Friedrich Merz during a press conference at the CDU headquarters following the election for the regional state parliament in Brandenburg in Berlin, Germany, 23 September 2024. Regional state parliament election in Brandenburg took place on 22 September 2024. The Social Democrats stayed strongest party in Brandenburg after a neck-to-neck race with the far-right Alternative for Germany (AfD) party.SPD top candidate and Brandenburg State Premier Dietmar Woidke had linked his political future to the outcome of the election. EPA/CLEMENS BILAN Dostawca: PAP/EPA.

Візит німецького канцлера Олафа Шольца став яскравою подією, котра залишила слід мемів та обговорень в українському сегменті соцмереж, але мета раптового й неоголошеного приїзду Шольца, може бути пов’язана з бажанням випередити … майбутнього канцлера.

Впливове видання Politico пише, що терміновий візит канцлера Німеччини до України міг бути викликаний передвиборчою стратегією. І те, що Шольц вперше за 2,5 року відвідав Україну, може бути пов’язане з запрошенням до Києва й очільника ХДС Фрідріха Мерца, котрий має найбільші шанси очолити німецький уряд після парламентських виборів у лютому 2025 року. «Чи не намагається Шольц виграти принаймні перегони до столиці України?», — зазначає Politico.

Цього року найбільша опозиційна сила Німеччини – консервативний блок Християнсько-демократичного союзу (ХДС) і баварського Християнсько-соціального союзу (ХСС) номінувала Фрідріха Мерца (Friedrich Merz) кандидатом на посаду канцлера на виборах до Бундестагу 2025 року.

Про кандидатуру Мерца тепло відгукнувся лідер ХСС, прем’єр-міністр Баварії Маркус Зедер (Markus Söder), котрий наголосив, що у консерваторів є спільна мета:   замінити правлячу «світлофорну коаліцію» й повернути Німеччину на правильний шлях».

Показово, що саме блок ХДС/ХСС є фаворитом майбутніх виборів і залишається найпопулярнішою партією в Німеччині. Проведене на початку вересня опитування показало, що три правлячі партії – есдеки, зелені та ліберали з «Вільної демократичної партії» разом набрали б мали 30 %. Тоді як блок ХДС/ХСС готові підтримати 33 % виборців, що є напрочуд вагомим показником.

Отож, доцільним було б розглянути біографію та політичну позицію, можливого майбутнього канцлера країни, котра сьогодні є лідером у Європі за постачанням військової допомоги в Україну.

Фрідріх Мерц – німецький консервативний політик, за освітою – юрист. До 1976 року проходив строкову військову службу. Вивчав право в Боннському університеті. Працював суддею, займався адвокатською практикою.  

З 1989 по 1994 рік був  депутатом Європейського парламенту, потім – обраний в Бундестаг, де здобув популярність завдяки законодавчим ініціативам у фінансово-економічній сфері. В кінці 1990-их став заступником лідера фракції ХДС/ХСС.

А у 2000 році  став беззаперечним лідером фракції. Хоча через два роки Мерц залишив посаду після поразки ХДС на парламентських виборах. Мав напружені відносини з Ангелою Меркель, котра виступала за усунення його з посади заступника голови фракції та блокувала запропоновану Мерцем податкову реформу.

Натомість Мерц критикував запропоновану Ангелою Меркель реформу охорони здоров’я та на противагу канцлерці виступав за загальноєвропейську бюджетну політику і загальний ринок праці.

Суперечності між Мерцем і Меркель мали чітко виражений ідеологічний характер. Меркель тяжіла до лівого спектру, а Мерц стояв на правоцентристських консервативних позиціях. Активно критикував будівництво «Північного потоку-2». У травні 2022 року відвідав Київ і зруйновані під час російського вторгнення  містечка Київщини.

Восени цього року Фрідріх Мерц заявив, що у Заходу немає мети перемогти Росію в конфлікті з Україною, але остання має відновити суверенітет над своєю територією та забезпечити свою безпеку. На думку Мерца, західні союзники діяли «надто пізно» і зробили «надто мало», і в результаті баланс сил сьогодні «виглядає досить жахливим і дуже протверезним».

Фрідріх Мерц вважається прихильником посилення допомоги Україні. Зокрема, неодноразово закликав почати постачання Україні німецьких далекобійних ракет Taurus. Є всі підстави вважати, що можлива перемога Мерца у наступному році зробить україно-німецьку співпрацю змістовнішою, а міжнародну позицію Німеччини – рішучішою.

Автор: Валерій Майданюк

Related posts

Який в біса з Путіна консерватор?

Консерватизм і «прогресизм»

Еліта vs українці