Суспільно-політичні настрої українців: запит на зміни і ключові виклики

від Юрій Гончаренко
55 переглядів

10 грудня в інформаційному агентстві «Інтерфакс-Україна» були представлені результати дослідження «Суспільно-політичні настрої українців (грудень 2024 року)». Під час прес-конференції аналітики висвітлили головні тенденції в суспільстві, які відображають не лише політичні уподобання громадян, але й їхні очікування на майбутнє. Зокрема, запросили виступити і мене. Вирішив оформити це у блог, для кращої структуризації та можливості донести думку.

Репортаж про захід за цим посиланням.

Основні проблеми в Україні

Результати опитування підтвердили вже знайомі пріоритети у списку найгостріших проблем:

  1. Корупція. Її лідерство серед суспільних викликів багато в чому обумовлене інформаційним тлом. Численні медійні скандали з вилученням коштів та затриманням посадовців формують у громадян враження про масштабність проблеми, хоча реальні обсяги корупції можуть бути меншими. Проте це не означає відсутність проблем, швидше мова йде про проблеми зі стратегічними державними комунікаціями.
  2. Обороноздатність країни. На цьому фоні громадяни покладають відповідальність на Президента, Міністерство оборони та Генеральний штаб. Погіршення ситуації на фронті та відсутність відчутних успіхів підривають довіру до ключових осіб, відповідальних за оборону. Тут не можна не відзначити поглиблення розшарування та навіть розколів в суспільстві. При цьому часто це відбувається з “кращих міркувань”. Наприклад, поширення допису про те, що військовий не розуміє ставлення цивільних до себе і через це починає до них виявляти негативні емоції – працює на поглиблення і множення цих ситуацій.
  3. Економіка та соціальна сфера. Невдала комунікація реформ, таких як реформи МСЕК і ВЛК, які напряму зачіпають значну кількість громадян, лише підсилює критику з боку суспільства. Є висока ймовірність того, що реформа МСЕК вдарить по сотням тисяч людей з інвалідністю, позбавивши їх державної підтримки (і мова тут не про ухилення від мобілізації). А реформа ВЛК в тому вигляді як її презентує Міноборони – це множення корупції та створення регіональних феодальних кланів. Принаймні з державної комунікації випливає саме це.
  4. Проблеми мобілізації. Корупційні скандали навколо цього процесу додатково впливають на загальний рівень розчарування. Також можна аргументовано стверджувати, що цифровізація, яку подають як рішення, насправді є найбльшим злом та фактором, що шкодить.

Зростаючий запит на зміну влади

Однією з головних тем дослідження став запит громадян на політичні зміни. Як я сказав під час включення:

«Бажання наших громадян змінити владу продовжує зростати. Не дивно, що найбільше хочуть переобрати Верховну Раду, яка продовжує демонструвати недієздатність. Симптоматичним є й показник переобрання Президента – він має чітку динаміку до зростання. Це є результатом погіршення ситуації на фронті, наростаючого соціального розшарування та проблем в економіці, відповідальність за які народ значною мірою покладає на першу особу країни. До того ж, нещодавні заяви Трампа, швидше за все, свідчать про те, що він налаштований зупинити гостру фазу війни. А тому вибори не за горами. І запит на них явно проглядається серед українців».

Довіра до лідерів і кадрові перестановки

Особливу увагу викликають зміни у сприйнятті військових лідерів. Валерій Залужний, чий період керівництва асоціювався з найбільш сприятливим моментом для підтримки союзників у 2023 році, сьогодні стикається зі зниженням рівня довіри. Об’єктивно, в 2023-му році в його руках був найкращий ресурс, і західна підтримка, і вмотивовані бійці, і певна деморалізація ворога, піком якої був “бунт пригожина”. Проте успіхів майже не було. Але все одно він має найвищу популярність серед українців.

Натомість Олександр Сирський, який працює в умовах обмежених ресурсів, отримує неоднозначну оцінку та публічну критику. Хоча як мініму Курська операція – це краще, що робили ЗСУ з початку 2023 року. І до цього, Харківська операція, Київщина – також не без його участі відбувалися. Події в Сирії свідчать, що всі ресурси росії зараз в Україні, на нас кинуто все що в них є.

Тому важко, напевне, зрозуміти, чому Залужний популярний, а Сирський – ні. Авжеж мало б все навпаки. Проте медійність і мемність Залужного грають на його користь. А Сирський під загрозою відставки, яка в нинішніх умовах, в найближчий час навряд чи збільшить нашу стійкість.

Ще одна потенційна відставка, Кирила Буданова, ймовірно має причиною тільки заздрість до його стабільної популярності. Бо причин для критики його дій на посаді немає, да і в публічному просторі з’являється лише якісь дуже натягнуті скандали, в більшості випадків – які опосередковано стосуються очільника ГУР.

Дискусії щодо виборів

Проведення виборів під час воєнного стану залишається ключовою темою. Чинне законодавство наразі не передбачає такої можливості, а за оптимістичного сценарію перші півроку після завершення воєнного стану країна не буде готова до виборчого процесу. Однак суспільний запит на оновлення влади, особливо парламенту, вимагає вже сьогоднішньої роботи над законодавчими та технічними пропозиціями.

Результат виборів в США також прямо вплинув на збільшення очікувань щодо припинення вогню.

Висновки

Суспільно-політичні настрої українців у грудні 2024 року показують, що країна переживає непростий етап трансформації. Зростаючий запит на зміни у владі та надії на міжнародні ініціативи щодо припинення війни визначають подальший порядок денний. Однак реалізація цього запиту потребує чіткої координації, прозорості та підготовленості всіх учасників політичного процесу.

You may also like

Реалізується ГО Фонд сприяння демократії за підтримки Фонду Ганнса Зайделя в Україні