Християнсько-демократичні організації Європи та Америки

від Майданюк Валерій
40 переглядів

Політичні християнсько-демократичні організації мають широку світову мережу і тісний рівень міжнародної співпраці та намагаються впливати на державний курс, аби надати політиці християнської моралі й цінностей.

На теренах Європи впливовою міжнаціональною християнською структурою став Європейський християнсько-політичний рух (European Christian Political Movement, ECPM), який об’єднує політичні партії та організації, які поділяють християнські цінності та дотримуються ідеалів християнської демократії й консерватизму. Рух був заснований в 2002 році коли на конференції  «За християнську Європу» низка політичних партій з більш ніж 15 країн вирішили посилити вплив християнської політики в Європі.

Європейський християнсько-політичний рух на сьогодні об’єднує понад півсотні християнсько-демократичних партій різних конфесій, неурядових організацій, аналітичних центрів та окремих політичних діячів із понад двадцяти країн ЄС та європейського континенту. Активну увагу організація приділяє й молодіжній політиці, зокрема, молодіжні християнсько-демократичні рухи об’єднані в структурі ECPYouth. ECPM прийняв вісім Керівних принципів у декларації “Цінності для Європи”, яка декларує бачення християнських перспектив ЄС. Європейський християнсько-політичний рух прагне відновити ті християнські засади об’єднаної Європи, які у свій час заклали фундатори ЄС – християнські демократи Робер Шуман, Конрад Аденауер та Альчіде де Гаспері, і від яких, сучасна Європа сьогодні віддаляється.

У 2005 році ECPM був офіційно зареєстрований у Нідерландах. А у 2010 році офіційно визнаний європейською політичною партією, яка в 2014 році вперше взяла участь у загальноєвропейських виборах. Протягом 2014–2019 років у ECPM входило шість депутатів Європейського парламенту, які були членами групи Європейських консерваторів та реформаторів (ECR). В липні 2021 року ECPM отримав п’ять місць в Європарламенті.

Впливовою міжнародною християнсько-демократичною платформою є Міжнародний демократичний союз (International Democrat Union), який був заснований в Лондоні 1983 році, а штаб-квартира сьогодні перебуває в Осло.

Регіональні асоціації IDU  включають Союз демократів Африки з 14 членами, латиноамериканське об’єднання Latinoamericanos Unión de Partidos (UPLA) в котре входять 19 членів та Союз демократів Азіатсько-Тихоокеанського регіону (APDU), що налічує 14 членів. До 2002 року Міжнародний Демократичний Союз (EDU) мав свою європейську секцію, однак вона невдовзі об’єдналася з Європейською народною партією.

На американському континенті найвпливовіше міжнародне об’єднання християнських політичних партій називається Християнсько-демократична організація Америки (ісп. Organización Demócrata Cristiana de América, ODCA). Ідейна основа організації ґрунтується на принципах християнської демократії і християнського гуманізму. Об’єднання американських християнських демократів охоплює католицькі держави латиноамериканського регіону і є філією Центристського демократичного інтернаціоналу та регіональним партнером Європейської народної партії.

На сьогодні організація об’єднує 34 політичні як правлячі, так і опозиційні партії з 21 країни Латинської Америки, які репрезентують  близько  третину громадян виборчого віку в своїх країнах. Під юрисдикцією Християнсько-демократичної організації Америки діють «Молодіжна християнсько-демократична організація Америки», «Жінки християнські демократи Америки», «Фронт робітників — християнських демократів Латинської Америки» та низка політичних фондів та інститутів.

Християнсько-демократична організація Америки була створена1947 року, коли група політиків Аргентини, Бразилії, Чилі та Уругваю домовилися про необхідність формування міжнаціонального об’єднання християнських демократів Латинської Америки. Декларація, прийнята на зустрічі, проголошувала метою організації побудову справжньої політичної, економічної та культурної демократії на ґрунті принципів християнського гуманізму,  гідності людської особистості, цінностей общинного розвитку та розвінчування тоталітаризму. Пізніше до організації приєдналися представники Еквадору, Болівії та майже всього латиноамериканського регіону. В 2000 році на XVI конгресі в Чилі було задекларовано стратегію організації, яка передбачає розширення співпраці з партіями гуманістичного і центристського спрямування, погляди котрих є співзвучними християнській демократії.

Показово, що саме в Сантьяго – столиці Чилі, у 1961 р. був заснований Всесвітній християнсько-демократичний союз, який сьогодні зветься Центристський демократичний інтернаціонал. Цей факт підкреслює знакову роль Латинської Америки в світовій спільноті християнської демократії.

Автор: Валерій Майданюк

You may also like

Реалізується ГО Фонд сприяння демократії за підтримки Фонду Ганнса Зайделя в Україні