Тактичні ударні операції малого БПЛА силами Територіальної Оборони

від Юрій Гончаренко
80 переглядів

(Hercules-H6 від Challenger Aerospace Systems має оптимальні характеристики корисного навантаження та дальності для цього класу ударних БПЛА.)

Є можливість використовувати малі БПЛА із професійно виробленими боєприпасами або саморобними бомбами для нападу на російські автомобілі. Це забезпечить територіальну оборону іще однією дистанційною зброєю для ураження ворожої техніки. Це забезпечить засоби нанесення удару вглиб контрольованої ворогом території, а також створить інший вимір, від якого має оборонятися ворог. Малі ударні дрони будуть особливо корисні для обходу патрулів ворога між силами тероборони і російськими колонами забезпечення.

Російська армія зробила багато помилок. Важно перехопити ініціативу і не відпускати її. Багато бійців без повної підготовки мають бути до завершення курсу. Забезпечення їх численними засобами ефективного удару по ворогу з відстані, що забезпечить виживання і боєготовність – це більш ефективно ніж використовувати їх як гарматне м’ясо.

Багато бійців тероборони не пройшли достатньої підготовки. Необхідний час на опанування базових піхотних навичок. Іще більше необхідно для злагодженості дій у відділені, взводі та роті. Використання дистанційної зброї дозволить більшій кількості солдат взяти участь у нападі навіть якщо підготовка ще буде недостатньою. Навички і психологічну підготовку до ведення близького бою можна набути під час використання дистанційної зброї. БПЛА і автоматично або напівавтоматично детоновані боєприпаси кумулятивної дії та міни Claymore (МОН-50) дають такі можливості солдатам для нападу на ворога непрямим шляхом. Поєднання дистанційної зброї та нападу на шляхи забезпечення ворога може дати теоробороні можливість стати вирішальною силою у знищені військ РФ, одночасно з набуттям бойового досвіду. Нанесення серйозних ушкоджень ворогу буде йти паралельно з набуттям повного діапазону піхотних навичок і набуття психологічної готовності до близького бою. Близький бій імовірно буде необхідний для того щоб вигнати росіян з усіх окупованих територій.

Деякі з варіантів бойових частин:

  • Створити бомботримач для суббоєприпасів, що використовуються в касетних бомбах або артилерії.
  • Використання затискувача для скидання запальних пляшок (див. опис нижче).
  • Використання затискувача для утримання важеля гранати з висмикнутою чекою, для детонації в повітрі або на поверхні.
  • Граната з висмикнутою чекою, що тісно вставлена в скляну банку. Важіль вивільнюється, коли банка розбивається на цілі.
  • Протитанкова граната РКГ-3

Бомботримач з кумулятивно-осколковими артилерійськими суббоєприпасами

На комерційні БПЛА з корисним навантаженням 15 кг можна встановити прості бомботримачі для скидання суббоєприпасів. Суббоєприпасів має бути достатньо, щоби навіть з точністю пілота-новачка можна було уразити техніку на більшості вильотів. Стандартні кумулятивно-осколкові суббоєприпаси, якщо вони все ще на озброєнні, важили від 213 до 450 г кожний. Я не маю інформації про суббоприпаси на озброєнні ЗСУ. Гнізда в бомботримачі можна нахилити для забезпечення зручної схеми розсіювання, щоб пілот, який цілиться у центр мас з висоти 100-200 метрів імовірно уразив техніку декількома боєприпасами.

Наступні чотири варіанти можна зробити з імпровізованих матеріалів. Для усіх можна використовувати стандартний затискувач, щоб утримувати бойову частину під БПЛА. Затискувач розкривається простим сервоприводом за командою пілота.

Протитанкова граната РКГ-3

Раніше їх уже скидали з БПЛА. Метод перенесення, скидання і вибору цілі має бути описаний і широко розповсюджений. Завдання можна виконати за допомогою затискувача, який утримує важіль притиснутим під час польоту. Після вставлення важеля в затискувач витягається чека. Після вивільнення з затискувача, важіль вивільнюється і випускає гальмівний парашут. Граната детонує, коли потрапляє на тверду поверхню.

Гранати у пляшці

Це старий метод повітряного бомбардування. Граната поміщується в баночку, достатньо малу щоб важіль не міг відійти після висмикування чеки. Коли банка потрапляє на тверду поверхню, вона розбивається. Важіль тепер вивільнюється, спрацьовує запал і через 3-5 секунд граната вибухає.

Недоліки способу – потребує використання ручних гранат, а імовірно, їхня кількість достатньо обмежена і для звичайного способу застосування. Хоч це і компактна зброя, її теж необхідно регулярно перевозити, забезпечуючи по всій країні. Одна гранат навряд чи зупинить навіть логістичний автомобіль або екіпаж, якщо тільки не уразить техніку в конкретному місці. БПЛА ймовірно не забезпечать такої точності. Кмітливі бійці ворога зрозуміють, що 3-5 секундна затримка після влучання дає їм час втекти чи відфутболити гранату. Але останнім можна знехтувати, якщо гранати – не єдиний спосіб атаки. Тоді ворог не знатиме, який снаряд зараз скинули.

Ймовірно такий спосіб атаки матиме користь, якщо буде використовуватися у співпраці з запальними пляшками, які описані далі. Також можливо, буде корисним для осколкового ураження паливних цистерн або упаковок боєприпасів, або для розширення полум’я, створеного запальною пляшкою

Затиснуті гранати

Альтернатива – затиснути важіль гранати у затискувач перш, ніж висмикнути чеку. Коли затискувач скидає гранату на ціллю, відпускається важіль. Залежно від висоти скидання, граната може вибухнути в повітрі над ціллю. Це може бути навіть краще зважаючи на складність точного ціленаведення.

Запальні пляшки

Типова винна пляшка, що використовується як запальна пляшка, буде важити близько 1,3 кг. Можна використовувати і баночки для консервації або 350-мл баночки з гвинтовою кришкою. Три чи чотири 350-мл баночки замість одного великого контейнера утворять декілька бойових елементів, що збільшить імовірність ураження пілотами-новачками. Затискувач буде ймовірно важити 1-1,5 кг (за даними онлайн-огляду електричних затискувачів). Є багато комерційних БПЛА, що можуть нести корисне навантаження у 3 кг.

Ззовні на пляшку наноситься суміш хлорату та цукру, яка більш стабільна у вологому стані. Тому варто наносити суміш одразу перед вильотом. Щоб суміш не висохла під час польоту, затискувачі можна прокласти губками, вимоченими у суміші хлорату і цукру. Як інший варіант, можна використати кінцеві елементи на затискувачі, щоб зменшити обдування пляшки повітрям.

Запальні пляшки дають декілька переваг. Усі компоненти бойових елементів можна знайти на місці у більшості місць, це скоротить навантаження на забезпечення. Запальні бомби додають атакам додаткового психологічного впливу. Через це бійці ворога можуть розсіюватися, а не вести зворотній вогонь, коли наближається БПЛА. Навіть неточне влучання може призвести до нанесення урону через підпал.

10-20 відсотків БПЛА мають бути оснащені тепловізорами або камерами для низького рівня освітлення. Вони можуть бути наведенням для інших БПЛА під час нічних атак. БПЛА наведення уражає середину колони або скупчення ворожої техніки. Це освітить оточуючу ділянку для наступних БПЛА, які зможуть бачити ворожі машини. Від нічних атак складніше захищатися, оскільки ворог менш імовірно побачить БПЛА, особливо якщо напад іде на сили забезпечення, які менш імовірно матимуть тепловізори чи прилади нічного бачення.

Додаткова перевага запальних пляшок полягає їхня ймовірна ефективність проти броньованих автомобілів. Як і коктейлі Молотова – їх можна використовувати проти техніки, що прикриває фланги російських шляхів постачання. Якщо знищити техніку, або змусити їх звузити коридор, це дасть українським наземним силам можливість наблизитися і уразити автомобілі постачання росіян звичайним озброєнням.

Іншим фактором на користь запальних бомб є суха трава і чагарники. Березень і квітень – час, коли фермери часто палять сухостій чи стерню. Це час, коли контрольований підпал використовується для прибирання підліску в лісах. Сухість трави та іншої рослинності може поширити вогонь. Потенційно це допоможе поширити його на техніку ворога, збільшуючи ураження від кожної атаки.

Відео:

Два методи створення хлорату натрію: електролізом солоної води або з хлорного відбілювача.

У хлораті натрію з відбілювача потім заміщуємо натрій калієм з низьконатрієвого замінника солі.

Створення хлорату калію електролізом.

Екстракція чистого хлориду калію з низьконатрієвого замінника солі, відділення від домішок.

Інформація про запальну пляшку взята з посібника по саморобних боєприпасах TM 31-210 (розділ 5.1, ст. 160). В інструкції зазначено хлорат калію («бертолетова сіль»), проте хлорат натрію має підійти як замінник. Розділ 1.23 (Стор. 65) зазначає, що хлорат натрію в цілому може використовуватися замість хлорату калію. Це потребує експериментального підтвердження. З вищенаведених відео схоже, що хлорат натрію легше створити в польових умовах.

Процес електролізу за кімнатної температури дуже повільний. Він потребує декількох тижнів для вирощування кристалів натрію або калію. Проте, схоже що якщо робити електроліз киплячого розчину, то потрібно лише декілька годин. Це має підтвердити хімік.

Хлорат натрію або калію дешевий в гуртовому продажі, і його можна забезпечити для бійців тероборони. (Швидкий онлайн-пошук показує ціни в 400$ за тону). Проте знання про видобування матеріалів підручними засобами може допомогти бійцям у випадку, якщо будуть затримки з зовнішнім постачанням.

5.1 Пляшка з хімічним вогнем

Ця запальна пляшка самозаймається при ударі по цілі.

Процедура

1. Сірчана кислота потрібна концентрована. Якщо використовується акумуляторна кислота або інша розведена кислота, сконцентруйте її шляхом кип’ятіння (випарювання) до виділення густого білого випару. Це потрібно робити в емальованому або в скляному жаростійкому посуді.

Увага: сірчана кислота опікає шкіру та руйнує одяг. У випадку проливу, змийте її великою кількістю води. Пари також небезпечні, і їх не слід вдихати.

2. Зніміть кислоту з вогню і дайте охолонути до кімнатної температури.

3. Налийте бензин у велику (1 літр) пляшку, приблизно на 2/3 об’єму.

4. Повільно додайте концентровану сірчану кислоту до бензину, поки пляшка не буде заповнена на відстань від 2,5 до 5 см від верху. Закрийте пляшку пробкою.

5. Ретельно промийте пляшку зовні чистою водою.

Увага: якщо цього не зробити, пляшка може бути небезпечною для самого користувача.

6. Оберніть зовнішню сторону пляшки чистою тканиною або кількома аркушами вбираючого паперу. Зав’яжіть ниткою або закріпіть канцелярськими гумками.

7. В одній склянці (250 мілілітрів) окропу розчиніть 1/2 склянки (100 грам) хлорату калію і 1/2 склянки (100 грам) цукру.

8. Дайте розчину охолонути, перелийте в маленьку пляшку і щільно закрийте кришкою. Охолоджений розчин повинен складати приблизно 2/3 кристалів і 1/3 рідини. Якщо рідини більше, злийте надлишок перед використанням.

Увага: зберігайте цю пляшку окремо від іншої.

Як користуватись

1. Струсніть маленьку пляшку, щоб перемішати вміст, і вилийте її на тканину або папір навколо великої пляшки. Велику пляшку можна використовувати як вологою, так і після висихання розчину. Однак у сухому стані суміш цукру та хлорату калію дуже чутлива до іскри або полум’я, і з нею слід поводитися відповідно.

2. Киньте або запустіть пляшку. Коли пляшка розбивається об тверду поверхню (об ціль), паливо спалахне.


Автор: Майкл Роджерс, ветеран армії та Національної гвардії США, аналітик та розробник державних стратегій.

You may also like

Leave a Comment

Реалізується ГО Фонд сприяння демократії за підтримки Фонду Ганнса Зайделя в Україні